به روز شده: ۱۹:۴۸ تهران - چهارشنبه ۹ آذر ۱۳۹۰

دفاع همه جانبه علی لاریجانی از حمله به سفارت انگلستان در تهران

خبرگزاری فارس: رئیس مجلس با بیان اینکه "حرکت اخیر دانشجویان نمادی از فضای افکار عمومی در کشور ما بود"، به موضع‌گیری خصمانه برخی مقامات انگلیسی اشاره کرد و در این زمینه گفت که حرکت دانشجویان بی‌شرمانه نبود بلکه بی‌شرمانه رفتارهای خصمانه ۵ دهه دولت انگلیس است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز چهارشنبه با حضور در یک نشست خبری به سؤالات خبرنگاران پاسخ گفت.

وی در ابتدا اظهار داشت: درود می‌فرستیم به روح شهید مدرس که این ایام مربوطه به ایشان است و شهید بزرگوار در یک دوره طولانی مبارزه با رفتار ناهنجار دولت انگلیس، در آن ایام توانست روح دموکراسی را در کشور ما زنده کند و به عنوان نماد پارلمان ایران باقی بماند‌‌ لذا این روز روز مجلس است و ما آن را به همه نمایندگان تبریک می‌گوییم.

شبکه خبر سیما اولین رسانه‌ای بود که از لاریجانی سؤال کرد و ‌در بیان سؤال خود از رئیس مجلس پرسید که نظر شما در رابطه با تجمع تعدادی از دانشجویان و اقشاری از مردم در مقابل سفارت رژیم انگلیس و ورود به این سفارتخانه چیست که لاریجانی هم در پاسخ گفت: حرکتی که تعدادی از دانشجویان انجام دادند، نمادی از فضای افکار عمومی در کشورما بود؛ مردم ما از رفتار دولت انگلیس از چند دهه اخیر رنجیده‌اند و اگر دولت انگلیس در این زمینه تردید دارد، ما می‌توانیم یک نظر‌سنجی ترتیب بدهیم تا ببینند که نظر ملت ایران درباره رفتارهای سیاسی دولت انگلیس در وهله‌های گذشته چگونه است.

وی افزود: درست نیست برای دولتی که مدت‌ها در ایران با رفتار خود در همه شئونات دخالت کرده و پس از انقلاب که مردم دیکتاتور وابسته آنها اخراج کردند، امروز مردم ایران باز هم با رفتار موذیانه این دولت مواجه شوند.

رئیس مجلس تصریح کرد: در اکثر اقدامات دولت انگلیس ما با رفتار موذیانه مواجه هستیم؛ دولت انگلیس می‌توانست پس از انقلاب اسلامی رفتار بهتری داشته و به انتخاب ملت ایران احترام بگذارد‌ چرا‌که ملت ایران یک حکومت دموکراتیک را پایه‌گذاری کرده بود اما آنها به جای این رفتار روشی خصمانه را با ملت ایران دنبال کردند.

"دیپلماسی باید براساس یک واقعیت باشد و رفتار دیپلماسی نمی‌تواند از یک واقعیت خصمانه هم برخوردار شود اما ظاهرا دولت انگلیس تصور می‌کند که می‌تواند در یک لفافه دیپلماتیک به اقدامات خصمانه دست بزند و از این جهت، حرکت روز گذشته دانشجویان نمایشی از وزنی است که در افکار عمومی وجود دارد".

لاریجانی اضافه کرد: البته اقدامات باید حتما قانونی باشد و ما توصیه می‌کنیم که همه براساس قانون رفتار کنند.

وی خاطر‌نشان کرد: کاهش روابط سیاسی با دولت انگلیس پاسخی به نوع ناهنجاری رفتاری دولت انگلیس بود.

خبرنگار دیگری از لاریجانی در رابطه با یارانه بخش تولید و صنعت پرسید که وی هم در پاسخ گفت: مصوبه مجلس درباره یارانه صنعت و تولید این‌گونه بود که ما حدود ده هزار میلیارد تومان به ‌عنوان یارانه تولید و صنعت در نظر گرفتیم و این یارانه می‌تواند به صورت مستقیم و یا به صورت تسهیلات در اختیار افراد قرار گیرد.

رئیس مجلس تصریح کرد: اگر صنعت ما می‌تواند از تسهیلات بانکی استفاده کند، ولی نرخ سود پایینی هم داشته باشد، این هم خودش یک نوع یارانه دادن است لذا پرداخت یارانه بستگی به نوع صنعت دارد و دست دولت از اینکه کمک نقدی هم بکند، باز است.

لاریجانی در ادامه این نشست خبری تأکید کرد: البته در مورد برخی بخش‌ها مثل کشاورزی و دامداری طبق اعلامی که وزیر کشاورزی کرده، یارانه مستقیم هم به افراد داده‌اند؛ مجلس مصوبه‌ای با مبلغی مشخص دارد و دولت می‌تواند از دو روش پرداخت یارانه مستقیم و یا غیرمستقیم استفاده کند.

خبرنگار شبکه تلویزیونی TRT ترکیه از رئیس مجلس پرسید‌‌ که شما در زمان تصویب طرح کاهش رابطه اعلام کردید که این تازه آغاز کار است، اقدامات بعدی چه خواهد بود و آینده روابط ایران با اتحادیه اروپا چگونه است؟ لاریجانی هم در پاسخ گفت: اقدامات دیگر برحسب شرایط زمانی باید مشخص شود و ما توصیه نمی‌کنیم که دولت انگلیس رفتار مشابه گذشته داشته باشد.

"به طور طبیعی اگر دولت‌ها بخواهند با هم ارتباط سازنده‌ای داشته باشند، باید از رفتارهای ماجراجویانه پرهیز کنند اما در کل طرق مختلفی برای ادامه راه وجود دارد که اگر انگلیسی‌ها این مسیر را ادامه دهند، طبیعی است که ملت ایران اقدامات مشابه در خوری انجام خواهند داد".

وی درباره ارتباط کشورمان با اتحادیه اروپا گفت: در مورد ایران و اتحادیه اروپا ما با وضع متفاوتی مواجه هستیم. اتحادیه اروپا شامل کشورهایی است که با ایران ارتباطات اقتصادی معقولی دارند اما برخی کشورها به خاطر رفتارهایی که داشته‌اند، ما با آنها ارتباطمان را کاهش داده‌ایم لذا ما در این مسائل با اتحادیه اروپا طرف نیستیم بلکه با کشورهایی مواجه هستیم که می‌توانند رفتارهای مسالمت‌آمیزی داشته باشند ضمن اینکه اختلاف نظر هم ممکن است وجود داشته باشد.

وی افزود: رفتار انگلیسی‌ها باید در‌‌خور شأن باشد، نه شبیه کارهایی که آنها انجام می‌دهند؛ بنده در ۲۴ ساعت اخیر موضع‌گیری صاحب‌نظران انگلیسی را در رابطه با موضوع سفارت انگلیس در تهران مشاهده کردم و آنها کلمات نادرستی به کار می‌برند و این نشانگر رفتار استکباری است.

رئیس مجلس تصریح کرد: آنها می‌گویند که رفتار دانشجویان ایرانی بی‌شرمانه بود، بی‌شمرانه رفتار دولت انگلیس است که پنج دهه با ملت ایران رفتار ستمکارانه‌ای داشته است و اینها همه نشانه محتویات ذهنی آنهاست که از این الفاظ خارج می‌شود.

لاریجانی ضمن توصیه به دولت انگلیس برای رفتار مودبانه و درخور شأن ملت‌ها، گفت: ملت ایران انتظار ندارد که انگلیسی‌ها که تاریخی بدکاره‌ای ‌‌خود دارد، اینگونه حرف‌های نسنجیده‌ای به زبان بیاورد، ‌البته خیلی هم نباید به رفتار آنها بها داد، چون هر دولتی می‌تواند بر حسب دولت رفتارها مسیر دیگری انتخاب کند اما اینکه آنها این مسئله را بهانه کنند و با اعتراض دانشجویان ایرانی بخواهند روی مسائل سرپوش بگذارند، این هم یک نوع بدرفتاری است.

رئیس مجلس با بیان اینکه انگلیسی‌ها می‌خواهند از اقدام اخیر دانشجویان به عنوان دستاویزی برای اینکه مصوبه‌ پارلمان ایران را نسبت به رفتار خودشان کمرنگ کنند، تاکید کرد: آنها حق ندارند با ملت ایران بدرفتاری کنند.

خبرنگار ایرنا از رئیس مجلس اینگونه سؤال کرد ارتباط قوه قضائیه با رسانه‌ها به نحوی است که هیچ رسانه‌ای در کشور جرأت انتقاد از دادستان و شخص رئیس قوه قضائیه را ندارد، شما چه توصیه‌ای به قوه قضائیه برای پذیرش به نحوه رسیدگی‌ها دارید که لاریجانی هم در پاسخ به وی گفت: در کشور ما در مورد رسانه‌ها براساس قانون برخورد می‌شود و باید از حیثیت خبرنگاران و اصحاب رسانه دفاع شود تا در چارچوب قانون کار کنند.

وی خاطر‌نشان کرد: اما در ماجرای روزنامه ایران مسائل دیگری نیز در اطراف آن بود؛ اصل موضوع این است که یک وقت شما از یک قوه انتقاد می‌کنید و یک وقت هم زیر سوال می‌برید و تخریب می‌کند، اینها با هم متفاوت هستند.

رئیس مجلس ادامه داد: خود شما هم می‌توانید فضا را فضای معقولی کنید چرا‌که بزرگ کردن مسائل حاشیه‌ای چیزی را حل نمی‌کند و مسئولان موظفند که جلوی این امور را بگیرند.

لاریجانی همچنین اظهار داشت: اصولا باید قوای مختلف رعایت حال رسانه‌ها را بکنند و خود رسانه‌ها را توجه داشته باشند که ما نیازمند حاشیه‌سازی نیستیم بلکه باید به سمت مسائل اصلی حرکت کنیم.
رئیس مجلس گفت: اقدام عجولانه در شورای امنیت برای محکوم کردن اقدام دانشجویان برای سرپوش گذاشتن بر جنایات گذشته انگلیس و آمریکا است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) طی نطق پیش از دستور خود در صحن علنی مجلس با تبریک روز مجلس، اظهار کرد: روز گذشته عده‌ای از دانشجویان که از رفتار دولت انگلیس به خشم آمده بودند، مقابل سفارت این کشور تظاهرات کردند و عده‌ای هم به داخل سفارت وارد شدند.

وی افزود: این خشم برخاسته از چند دهه اقدامات سلطه‌طلبانه‌ انگلیس در ایران است که گوشه‌هایی از آن مربوط به دوران صدر مشروطه و بقیه آن در طول ادوار تسلط بخشیدن به نظام ایران است.

رئیس مجلس همچنین گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی که دست انگلیس و آمریکا از ایران کوتاه شد، همچنان راه دشمنی با ملت ایران سرلوحه اقدامات این کشورها بود.

لاریجانی اضافه کرد: اقدام عجولانه در شورای امنیت برای محکوم کردن اقدام دانشجویان برای سرپوش گذاشتن بر جنایات گذشته انگلیس و آمریکا است.

وی همچنین تصریح کرد: این وقایع در حالی است که پلیس برای حفظ آرامش تلاش خود را انجام داد. اما سؤال این است که در سال 59 که حمله عده‌ای ضدانقلاب به سفارت ایران در لندن به ویرانی ساختمان سفارت ایران و شهید و مجروح شدن افرادی منجر شد، چرا فوراً شورای امنیت تشکیل جلسه نداد و انگلیس محکوم نشد.

رئیس مجلس ادامه داد: این روش فریبکارانه است که سبب عدم ثبات در امنیت جهانی می‌شود.

لاریجانی همچنین تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی ضمن دعوت به آرامش و ایجاد نظم و اجرای قانون، رفتار عجولانه آمریکا و انگلیس را در ماجراجویی پیرامون این اقدام دانشجویان، فرصت‌طلبی و سوءاستفاده آنها از این مسئله می‌داند وگرنه اقدام مجلس در کاهش سطح روابط با انگلیس اقدامی قانونی بوده است.

وی در این رابطه گفت: چرا پس از این اقدام قانونی نیز با الفاظی که حاکی از دشمنی است، پاسخ دادند.

رئیس مجلس همچنین گفت: مجلس شورای اسلامی روش قانونی مصوب خود را چاره‌ساز می‌داند و اجرای آن را در شرایط فعلی لازم می‌پندارد.

به گزارش فارس پس از سخنان علی لاریجانی نمایندگان مجلس با سر دادن شعارهایی از جمله "مرگ بر انگلیس و مرگ بر آمریکا" از نطق رئیس مجلس حمایت کردند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • تمجید سعید حجاریان از مقاومت مصطفی تاجزاده
 • کشفیات بسیج دانشجویی در آشپزخانه سفارت انگلیس:مشروبات الکلی وگوشت حرام!
 • درخواست علاء الدین بروجردی از اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات
 • منتجب نیا:تا زمینه حضور فراهم نشود اصلاح طلبان وارد انتخابات نمی شوند/اصولگریان نمی توانند از اعمال دولت خود را جدا کنند
 • تخلف وزارت صنعت،معدن و تجارت در واردات میوه/گمرک از قانون ممنوعیت واردات میوه با خبر بود
 • دبير اجرايي خانه كارگر:نرخ 11.1 بیکاری غیر واقعی است/چرا تعداد بیکاران اینقدر زیاد است
 • نگرانی های دبیر موتلفه از عدم وحدت اصولگرایان
 • آیین نامه جدید انتخابات ایران به زودی ابلاغ می شود
 • اطلاعیه روابط عمومی دفتر تحکیم وحدت در محکومیت حمله به سفارت بریتانیا
 • صادق لاریجانی: حمله به سفارت خواست ملت بود
 • واکنش رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به تعطیلی سفارت ایران در لندن
 • انگستان سفارت ایران در لندن را تعطیل کرد
 • ایران دیپلمات های بریتانیا را اخراج می کند
 • از محکومیت در شورای امنیت تا خروج سفرای کشورهای اروپایی از تهران
 • جنگ، تنش زدايي،انقلاب یا شورش؛ کدام یک؟
 • نام خلیج فارس در یونسکو به ثبت جهانی رسید
 • سخنگوی کمیسیون امنیت ملی:انگلیس باید انتظار واکنش های بیش تر را داشته باشد
 • تمام گرفتاری‌های جمهوری اسلامی ناشی از تخلفات شماست
 • پیش فروش گاز برای ایرانیان
 • تصویب یک فوریت طرح استخدام آزادگان، جانبازان و فرزندان آنها توسط دستگاه‌های اجرایی
 •