به روز شده: ۱۹:۴۳ تهران - چهارشنبه ۹ آذر ۱۳۹۰

صادق لاریجانی: حمله به سفارت خواست ملت بود

خبرگزاری فارس: رئیس قوه قضاییه با حمایت از مصوبه مجلس شورای اسلامی در کاهش روابط با انگلیس گفت: این تصمیم بسیار بجا بود. تصمیمی که در واقع خواست ملت هم هست و هر کشوری هم که بخواهد با کشور عزیز و مقتدر ما برخورد موهنانه داشته باشد حتما پاسخش همین پاسخ محکم است.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی قوه‌قضاییه، آیت‌الله آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با تسلیت فرا رسیدن ماه محرم و ایام عزاداری اباعبدالله‌الحسین (ع) به اقدامات اخیر اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: در روزهای اخیر اتحادیه اروپا و کشورهای غربی خصوصا انگلیس، اقداماتی را علیه ایران به عمل آوردند که تشدید تحریم‌ها علیه ایران و بحث تحریم بانک‌ها آن هم به صورت یکجانبه و بدون اجماع بین‌المللی یکی از آنهاست.

لاریجانی تاکید کرد: در طول 30 سال گذشته کشور ما نشان داده راهی را که انتخاب کرده با اقتدار و استواری ادامه می‌دهد و هیچگاه هم مغلوب و مقهور زورگویی‌های کشورهای غربی نخواهد شد.

رئیس دستگاه قضایی فشارهای وارد شده را عمدتا براساس منافع غربی‌ها و نه بر اساس ادعاهای حقوق بشری یا روابط معقول دوجانبه میان دولت‌ها دانست و افزود: پشت پرده‌ ادعاهای حقوق بشری غرب، امروز از هر روز دیگری آشکارتر شده است. چرا که در خود کشورهای غربی و در خود آمریکا و اروپا بر مردم ظلم‌هایی می‌شود که فریادشان بلند است و در مقابل، برخورد پلیس آنجا و برخوردهای رسانه‌ای آنها با مردمشان خیلی روشن است.

رئیس قوه‌قضاییه افزود: ملت ما راه خود را به سوی قله‌های کمال انتخاب کرده و با استواری در این مسیر گام برمی‌دارد و هیچگاه اعتنایی به این تحریم‌ها نخواهد کرد و البته غربی‌ها هم به خوبی می‌دانند که جهان کنونی طوری نیست که به کشورهای غربی منحصر باشد، بنابراین حربه تحریم حتما حربه کندی است.

تصمیم مجلس در کاهش رابطه با انگلیس بسیار بجا بود

لاریجانی با حمایت از مصوبه مجلس شورای اسلامی در کاهش روابط با انگلیس گفت: این تصمیم بسیار بجا بود. تصمیمی که در واقع خواست ملت هم هست و هر کشوری هم که بخواهد با کشور عزیز و مقتدر ما برخورد موهنانه داشته باشد حتما پاسخش همین پاسخ محکم است.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه «کشورهای غربی به سر عقل بیایند و روابط خودشان را بر اساس روابط معقول دوجانبه و نه روابط قرن نوزدهمی و مطابق توهم‌های قدیم استعماری تعریف و استوار کنند» اظهار داشت: ایران نشان داده که کشوری منطقی و خواسته‌هایش نیز خواسته‌هایی عقلانی و انسانی است و ما مطمئنیم که ایران در این مسیر حتما به طرف قله‌های کمال خواهد رفت و با دفاعی که از ارزش‌های الهی و انسانی دارد همچنان پیشتاز و الگویی برای کشورهای منطقه خواهد بود.

رئیس قوه‌قضائیه به حوادث سوریه نیز اشاره کرد و گفت: سوریه همواره در جبهه مقاومت علیه رژیم صهیونیستی پیشتاز بوده و نسبت به فلسطین مظلوم و حماس و حزب‌الله بهترین کمک‌ها را داشته است و حال آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها برای منحرف کردن اذهان جهانیان از حوادثی که در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در حال روی دادن است، بحث سوریه را تشدید کردند و افرادی را در درون سوریه تحریک می‌کنند.

لاریجانی حمایت‌های مردمی از دولت سوریه را موجب سردرگمی و نگرانی آمریکا توصیف و تاکید کرد: آمریکایی‌ها می‌دانند که یکی از محورهای اصلی مقاومت، سوریه است. بنابراین هم برای شکستن این مقاومت و هم برای این‌که مسیر توجهات مردم را از بحث‌های خاورمیانه و شمال آفریقا منحرف کنند، به طرق مختلف سعی در برهم زدن آرامش سوریه دارند و متاسفانه بعضی همسایگان این کشور نیز بی‌توجه به نتایجی که این فشارها دارد، نسبت به سوریه اقداماتی انجام می‌دهند و برخی کشورهای عربی تصمیماتی می‌گیرند که در نهایت به نفع خود آنها هم نیست.

وی با تاکید بر اینکه حساب ملت های مسلمان از دولت‌های آنها جداست گفت: تحریکات علیه سوریه، در واقع مسیر دیگری را برای حمایت از اسرائیل باز می‌کند و ما متاسفیم که همان کشورهایی که سابقا هم روابط پنهانی با رژیم صهیونیستی برقرار می‌کردند، حالا علیه سوریه اقدام می‌کنند.

رئیس قوه‌قضائیه افزود: جا داشت که کشورهای عربی و برخی از کشورهای همسایه، مدافع سوریه و در جبهه مقاومت باشند و ما امیدواریم همانطور که رئیس‌جمهور این کشور هم تصریح کرده، در مقابل تهدیدات اروپا و امریکا مقاوم و استوار بایستند و بحث حقوق بشر و امثال آن را که به صورت ابزاری مطرح می‌شود، بتوانند از سر بگذرانند و همچنان در مسیری روشن در جهت مقاومت و در مخالفت با رژیم صهیونیستی گام بردارند.

دولت پاکستان به حملات آمریکا پاسخ قاطع نشان دهد

لاریجانی به حملات اخیر آمریکا به پاکستان نیز اشاره کرد و گفت: متأسفانه این نخستین بار نیست که آمریکا این کشور را مورد هجوم قرار می‌دهد و این بار نیز در حملاتی بی‌صدا و خاموش عده‌ای از نیروهای مسلح پاکستان را قتل‌عام کردند. ما از این جهت بسیار متاسفیم و از دولت پاکستان هم توقع داریم که عکس‌العمل متناسب و قاطعی نشان بدهند و اجازه ندهند که آمریکا پاکستان را خانه خود بداند و چنین برخوردی با نیروهای مسلح این کشور مسلمان داشته باشد.

رئیس قوه‌قضائیه در سخنان پایانی خود، پیش از ورود به دستور جلسه مسئولان عالی قضایی، به ایام عزاداری محرم اشاره کرد و به تشریح عظمت و جایگاه بزرگداشت مصیبت عاشورا اختصاص داد و گفت: همه ملت ما و همه شیعیان و مومنان و همه حق‌مداران در این ایام عزادار هستند. چرا که مصیبت محرم و عاشورا مصیبت بسیار بزرگی است و در همه عوالم مصیبت محسوب می‌شود.

لاریجانی تاکید کرد: مصائبی وجود دارند که در این دنیا مصیبت‌ محسوب می‌شوند، اما مصیبت عاشورا مصیبت همه عوالم بوده و هست و همه آسمان‌ها و زمین بر مصیبت عاشورا گریسته‌اند و برای اهل‌الله این معنا کاملا قابل فهم و قابل درک است که چرا سماوات و تمام عوالم بر مصیبت عاشورا گریه می‌کنند.

وی عاشورا را اوج تجلی روح الهی در زمین توصیف کرد و اظهار داشت: روح خلیفه الهی و روح ولی خدا بر همه عوالم مسیطر است و در همه عوالم حضور دارد و در روز عاشورا این روح الهی از سوی عده‌ای دنیاپرستان خدانشناس آزرده شد و تجلی روح الهی در این روز به شهادت رسید و لذا تمام عوالم بر این مصیبت گریه می‌کنند.

رئیس قوه‌قضائیه مصیبت عاشورا را قله و اوج مقابله حق و باطل دانست و افزود: البته موازات حق و باطل از اول تاریخ بوده و تا انتهای تاریخ هم ادامه خواهد داشت، اما تقابل حق و باطل در هر روزگاری به نحو خاصی تجلی می‌کند و تجلی این تقابل در هر زمانی به شکلی است و عاشورا نقطه اوج این تقابل بود.

لاریجانی در تشریح شرایط زمان امام حسین (ع) و یارانش در روز عاشورا گفت: در این روز، انسانی که ولی خدا و محبوب زمین و آسمان‌هاست، هر آنچه که داشت در راه حق قربانی کرد و در برخی روایات از حضرت امیر (ع) نقل شده است که ایشان هنگام گذر از مسیر کربلا فرمودند: "ها هنا مناخ العشاق" بدین معنا که حادثه‌ای که در عاشورا رخ داد، حادثه عشاق بود و این تعبیر بسیار عجیب و برای انسان‌های معمولی کمتر قابل درک است و البته انسان‌های معمولی هم نمی‌توانند چنین حادثه‌ای خلق کنند.

رئیس قوه‌قضائیه حادثه عاشورا را عبرتی ماندگار و درسی جاویدان برای تمام انسانهای آزاده در طول تاریخ اعلام کرد و گفت: هرچند ما با آن قله کمال فاصله‌ها داریم، اما مسیری در حادثه عاشورا برای ما باز شد و حضرت اباعبدالله (ع) نشان دادند که هرکسی در این مسیر قدمی برداشت و تعلقی پیدا کرد و قربی یافت به کمال مطلق نزدیک شده است و لذا در روایات آمده است که گریه کردن بر اباعبدالله الحسین (ع) موجب تقرب الی‌الله و پاک شدن گناهان و صلوات و رحمت الهی است.

آیت‌الله لاریجانی به ذکر روایتی از حضرت امام رضا (ع) پرداخت و گفت: در کتاب امالی صدوق و برخی دیگر از کتب به نقل از حضرت امام رضا (ع) آمده است که : "ِانَّ المحرَّم کان اهل الجاهلیه یحرَّمون فیه القتال فاستحلّت فیه دماؤنا و هتکت فیه حرمتنا و سُبی فیه ذراریّنا و نساؤنا" بدین معنی که حرمت ماه محرم را اهل جاهلیت نگه می‌داشتند و جنگیدن در آن ماه را حرام می‌دانستند ولی قتال با اهل بیت و ریختن خون آنان در این ماه حلال شمرده شد و کودکان و زنان ما به اسارت برده شدند و در ادامه روایت آمده است: "انَّ یومَ الحسین أَقرَحَ جُفونَنا و أَسْبَلَ دُموعَنا و أَذَلَّ عَزیزَنا بارضِ کربٍ و بَلاءٍ أَورثْتنا الکربَ و البلاءَ الی یوم الانقضاء". روز عاشورا آنچه که در کربلا رخ داد حادثه‌ای است که تا آخر تاریخ باقی است.

لاریجانی اضافه کرد: به معنایی خون اباعبدالله(ع) در هرکجا ظاهر است، خون حق مطلق است در مقابل باطل و در همه جا می‌جوشد و ظاهر است و به همین سبب است که می‌گوییم "کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا" .

رئیس قوه‌قضائیه سیر و سلوک ائمه‌اطهار را « برنامه زندگی و نشان دادن مسیر انسانها » برشمرد و افزود: انسان حیف است گریه‌اش بر امور دنیوی باشد در حالیکه گریه بر اباعبدالله (ع) آثار عجیب و عدیده‌ای دارد و همانگونه که نقل شده است: "فان البکاء علیه یحط الذنوب العظام". امیدواریم که خداوند تبارک و تعالی قلوب همه ما را به محبت اهل بیت و تقرب به اهل بیت (ع) که طریق تقرب الی‌‌الله است، منور بسازد.

در ادامه جلسه مسئولان عالی قضایی درباره راهکارهای گسترش خدمات و فناوری‌های نوین اطلاعات و ارتباطات در قوه‌قضاییه و تأمین شرایط، ساختارها و بودجه‌های متناسب بحث و بررسی شد و تصمیمات لازم اتخاذ شد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • تمجید سعید حجاریان از مقاومت مصطفی تاجزاده
 • کشفیات بسیج دانشجویی در آشپزخانه سفارت انگلیس:مشروبات الکلی وگوشت حرام!
 • درخواست علاء الدین بروجردی از اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات
 • منتجب نیا:تا زمینه حضور فراهم نشود اصلاح طلبان وارد انتخابات نمی شوند/اصولگریان نمی توانند از اعمال دولت خود را جدا کنند
 • تخلف وزارت صنعت،معدن و تجارت در واردات میوه/گمرک از قانون ممنوعیت واردات میوه با خبر بود
 • دبير اجرايي خانه كارگر:نرخ 11.1 بیکاری غیر واقعی است/چرا تعداد بیکاران اینقدر زیاد است
 • نگرانی های دبیر موتلفه از عدم وحدت اصولگرایان
 • آیین نامه جدید انتخابات ایران به زودی ابلاغ می شود
 • دفاع همه جانبه علی لاریجانی از حمله به سفارت انگلستان در تهران
 • اطلاعیه روابط عمومی دفتر تحکیم وحدت در محکومیت حمله به سفارت بریتانیا
 • واکنش رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به تعطیلی سفارت ایران در لندن
 • انگستان سفارت ایران در لندن را تعطیل کرد
 • ایران دیپلمات های بریتانیا را اخراج می کند
 • از محکومیت در شورای امنیت تا خروج سفرای کشورهای اروپایی از تهران
 • جنگ، تنش زدايي،انقلاب یا شورش؛ کدام یک؟
 • نام خلیج فارس در یونسکو به ثبت جهانی رسید
 • سخنگوی کمیسیون امنیت ملی:انگلیس باید انتظار واکنش های بیش تر را داشته باشد
 • تمام گرفتاری‌های جمهوری اسلامی ناشی از تخلفات شماست
 • پیش فروش گاز برای ایرانیان
 • تصویب یک فوریت طرح استخدام آزادگان، جانبازان و فرزندان آنها توسط دستگاه‌های اجرایی
 •